Krajina slábne a my s ní. Tím, že pomůžeme jí, pomůžeme sobě. Vraťme jí úrodnost a rozmanitost, pomozme jí zadržovat vodu, snižme erozi.
Z krajiny mizí tisíce druhů živočichů a rostlin.[1] Je načase změnit styl, jakým stát přistupuje k ochraně přírody.
Zejména naše nakládání s krajinou udělalo z dříve běžných druhů vzácné[2, 3], mnoho z nich dokonce vyhynulo. Podpora biodiverzity není dostatečně zohledněna v územním plánování, při správě státních podniků ani v dalších činnostech státu. Její ochrana není dostatečně efektivní.
Zpráva OSN uvádí, že jednomu milionu druhů hrozí vyhynutí.[4] V Evropě jde o téměř čtvrtinu volně žijících živočichů a rostlin.[5] Podíl druhů ohrožených vymizením z ČR se také pohybuje v desítkách procent.[1] Kvůli bezohlednému hospodaření, záboru půdy, znečišťování, šíření invazních druhů, změně klimatu a přímému usmrcování ohrožených druhů hrozí, že dojde ke kolapsu světových ekosystémů.[6] Z chráněných biotopů v EU je jen 15 procent v dobrém stavu.[7] Ztráta biodiverzity je všeobecně vnímána jako existenční riziko[8], tedy událost, která může ohrozit existenci lidstva.
Zvrátíme nebo alespoň zpomalíme úbytek biodiverzity. Stát bude na ochranu druhové pestrosti dbát ve všech odvětvích a činnostech. Péče o chráněnou i nechráněnou živou přírodu bude efektivní a nic nebude bránit moderním přístupům v ochraně přírody.
8 let na zavádění, 20+ let na zhodnocení efektu
Pro mladé
Účinnou ochranou své přírody se zařadíme mezi moderní státy, které dodržují mezinárodní úmluvy a jdou příkladem.
Pro rodiny s dětmi
Zdravá krajina a příroda je podmínkou zdravého života. Přírodu zachováme i pro naše děti.
Pro lidi ve zralém věku
Funkční ekosystémy jsou podmínkou funkčního zemědělství, lesnictví a rybářství, musíme ale prostředky vynakládat efektivně.
Pro seniory
Rostliny a zvířata, které známe, budou zachovány i pro další generace. Ohrožené druhy se vrátí do míst, kam vždy patřily.
Pro živnostníky a podnikatele
Status chráněného území, stejně jako zlepšení životního prostředí a jeho estetické hodnoty, budou mít pozitivní vliv na turistický ruch.
V prvé řadě se zde zaměřujeme na úpravu existujících výdajů tak, aby lépe odpovídaly svým účelům. Dále se z velké části jedná o plán, jak smysluplně využít peníze, které Evropská komise přidělila na ochranu biodiverzity v rámci tzv. Zelené dohody pro Evropu. V personální oblasti navrhujeme navýšení o řádově 150 milionů korun ročně tak, aby se platy vyrovnaly s ostatními resorty[21] a zároveň jsme mohli zavést výše jmenovaná opatření (i část z toho by mělo být možné z prostředků EU pokrýt).
V národních parcích potom chceme zmírnit jejich závislost na tom, kolik dřeva vytěží a prodají, což dnes tvoří velkou část jejich příjmů, která se navíc rok od roku dynamicky mění.[14] Je možné, že se v parcích poté bude těžit dřeva o něco méně, a tyto příjmy proto klesnou. Ale vzhledem k očekávanému vývoji cen dřeva předpokládáme, že vliv navrhovaného opatření nebude významný.
Pokud sledujete běžná média, dozvíte se o změně klimatu osmkrát častěji, než o úbytku biodiverzity, přitom v odborné literatuře není zdaleka takový rozdíl v objemu pozornosti, která je oběma problémům věnována.[25]
Bez opylovačů nebude ovoce, bez žížal kvalitní zemědělská půda a bez dravých ptáků se snadno přemnoží polní hlodavci. Biodiverzita dobře odráží, kolik takových služeb ekosystém poskytuje.[26, 27, 28, 29, 30] Většina zde zmiňovaných opatření má také řadu pozitivních dopadů pro klima, zdraví a pohodlí lidí, rekreaci, estetickou nebo kulturní hodnotu krajiny apod.
Dívejme se ale také na naši přírodu jako na dědictví po našich předcích, které budeme brzy odevzdávat našim potomkům. Jen několik příkladů: během komunistického režimu, který byl k životnímu prostředí velmi bezohledný, poklesly stavy koroptví na desetinu a zemědělští velkopodnikatelé jim v následujících 30 letech zasadili další tvrdou ránu[31, 32]. Ještě hůře je na tom kdysi obyčejný sysel a na stejné cestě jsou tak ikonické druhy české krajiny jako hrdlička divoká, pstruh obecný a velká část druhů žab nebo motýlů. Nepřipusťme, aby to byla naše doba, kdy tato zvířata definitivně zmizí.