Buď můžeme brblat něco o diktátu Bruselu, anebo rozhodování EU aktivně ovlivňovat. Pojďme se více podílet na Evropě. Konstruktivně a nahlas!
Radě EU předsedáme už příští rok a vláda stále není připravena? Vždyť jde o šanci prosadit témata, která jsou pro nás důležitá! Dožeňme to!
Přípravy na předsednictví v Radě EU vláda podcenila organizačně, personálně i finančně[1, 2, 4] – hrozí nám ostuda a promarnění příležitosti, která přichází jednou za 14 let.[5]
Česká republika bude vykonávat své historicky druhé předsednictví v Radě Evropské unie v druhé polovině roku 2022. Stane tedy na 6 měsíců v čele jednoho z hlavních orgánů, který udává směr rozvoje EU a který také pomáhá řídit nepředvídané krize. Ovlivňuje tak životy 450 milionů unijních občanů i celého mezinárodního společenství.
To s sebou nese velkou zodpovědnost i příležitost. Česká republika bude zemí, která povede veškerá legislativní vyjednávání a bude organizovat a předsedat stovkám pracovních setkání. Budeme reprezentovat Radu Evropské unie vůči ostatním unijním institucím a stejně tak Unii jako celek navenek vůči třetím zemím. Z pozice předsednické země můžeme pomáhat nastolovat a prosazovat důležitá témata a řešení. Je to šance posílit reputaci Česka v Evropě, stejně jako povědomí o Evropské unii u nás.
Abychom to úspěšně zvládli, potřebujeme perfektně připravené experty – silný tým pro komunikaci, organizaci, logistiku atd. Současná vláda přípravy podceňuje a může se stát, že Česko bude ve složité výchozí situaci. Piráti a STAN proto předem připraví různé scénáře a jasnou strategii pro to, aby Česká republika předsednictví zastala důstojně a získala z něj co nejvíce.
Úspěšně zvládneme předsednictví v Radě EU s důrazem na dokončení obnovy po pandemii, digitalizaci, životní prostředí a další palčivé problémy. Prohloubíme vztahy se státy EU a obnovíme vnímání Česka jako spolehlivého a zodpovědného partnera.
Předsednictví probíhá ve druhé polovině roku 2022 po dobu 6 měsíců. 6 měsíců před tím bude probíhat stínování francouzského předsednictví. Aktivní příprava začne nejpozději od voleb.
Pro zaměstnance
Organizace předsednictví vytvoří a zabezpečí nová pracovní místa.
Pro živnostníky a podnikatele
Předsednictví bude vyžadovat značné organizační zajištění a jeho velká část bude realizována v ČR.
Pro veřejné finance
Rakouské předsednictví Rady v druhé polovině 2018 přispělo 135 miliony eur do hrubého domácího produktu a vytvořilo 2305 pracovních míst.[3]
Bez podrobné znalosti stavu přípravy předsednictví nemůžeme konkrétní náklady věrohodně vyčíslit. Odhadujeme, že české předsednictví bude vyžadovat výrazně vyšší náklady, než uvádí vláda[2] – kvůli nedostatečné přípravě předsednictví.
Značné počty expertních úředníků na vedení legislativních vyjednávání, organizaci pracovních setkání a zastupování Rady EU vůči Evropskému parlamentu, Evropské komisi a dalším institucím EU.
V době prvního předsednictví v roce 2009 bylo stálé zastoupení posíleno až o dalších 100 zaměstnanců, nyní se počítá s navýšením v řádu poloviny (cca 50 zaměstnanců).