Zjednodušíme každodenní život a poskytneme větší jistotu a stabilitu v zaměstnání.
Miliony Čechů jsou trvale znevýhodněny tím, že žijí v pohraničí. Změňme to ve výhodu – zjednodušme jim cesty do regionů za hranicemi.
Přeshraniční spolupráce není v České republice dostatečně podporována. Potenciál těchto regionů je trvale podceňován především ve vytváření vhodných právních a administrativních podmínek, podpory euroregionů a jejich financování.[1] Regiony tak přicházejí až o 2 procenta HDP.[2]
Značná část občanů ČR (přes 4,2 milionu) žije a pracuje v příhraničních regionech , tedy do 25 km od hranic. Státní hranice mají přímý i nepřímý dopad na jejich život. Lidé se zde často potýkají se zvláštními výzvami, ať už jde o hledání zaměstnání, přístup ke zdravotní péči, kvalitnímu vzdělání a dalším veřejným službám nebo o každodenní dojíždění a překonávání administrativních problémů. V jejich každodenním životě se často projevují rozdílná centrálně přijímaná opatření vlád z obou stran hranic, která nezohledňují jejich vzájemný dopad. A to nejen při pandemické krizi. Kdyby se podařilo odstranit pouhých 20 procent stávajících překážek, zvýšilo by se HDP příhraničních regionů o celá dvě procenta.[2]
Nejúčinnějším nástrojem pro překonání bariérového efektu a dělícího účinku hranic i pro posílení územní soudržnosti těchto regionů je prokazatelně přeshraniční spolupráce.
Pro její rozvoj jsou zásadní tři předpoklady.
V první řadě je nezbytné zajistit právní rámec, který by umožnil jednotlivým aktérům na regionální a místní úrovni snadné zapojení do přeshraniční spolupráce.
Dále je potřeba vytvářet platformu pro dlouhodobou a soustavnou spolupráci jednotlivých aktérů na obou stranách hranic. K tomuto slouží obzvláště důležitý nástroj, kterým je tvorba přeshraničních struktur, tzv. přeshraničních euroregionů.
V neposlední řadě je třeba zajistit financování. Přeshraniční spolupráce tvoří zvláštní kapitolu na pomezí místního rozvoje a mezinárodní politiky, a proto bývá při plánování rozpočtů opomíjena.
Díky přeshraniční spolupráci a cílené podpoře regionálního rozvoje z národních a evropských zdrojů se zlepšuje život občanů v pohraničí. Stát právně a finančně podporuje činnost přeshraničních struktur a zapojení obcí, krajů a dalších institucí a občanské společnosti.
Legislativa upravující využívání stávajících fondů, veřejné rozpočty a další zákony by měly být upraveny do 18 měsíců. Vznik kontaktních míst očekáváme do konce roku 2023.
Pro mladé
Zjednodušíme přístup ke vzdělání a pracovním příležitostem mladých lidí. Tím získají jazykové znalosti a vztah k regionu.
Pro rodiny s dětmi
Zasadíme se o dostupnější využití volnočasových, turistických a kulturních nabídek pro rodiny s dětmi v euroregionech.
Pro lidi ve zralém věku
Zlepšíme nabídku pracovních příležitostí.
Pro seniory
Zlepšíme přístup ke zdravotní péči v odlehlých oblastech (Šluknovský výběžek, Chebsko...).
Pro zaměstnance
Zlepšíme nabídku pracovních příležitostí v regionech, aby se místní obyvatelé cítili spokojeně a neocházeli za prací do velkých měst.
Pro živnostníky a podnikatele
Vytvoříme obchodní příležitosti spojené s přeshraniční ekonomickou aktivitou. Podpoříme přeshraniční poskytování služeb.
Pro lidi ve finanční tísni
Zlepšíme nabídku pracovních příležitostí.
Zjednodušíme každodenní život a poskytneme větší jistotu a stabilitu v zaměstnání.
Spoluúčast České republiky na spolufinancování projektů z dotačních programů Interreg v České republice je pětiprocentní. Tato částka bude vypočtena z celkové alokace Evropského fondu pro regionální rozvoj na všechny programy Interreg v České republice, ta by měla činit na období 2021–2027 celkem 277 milionů eur. Další podpora ze strany Unie spočívá v metodické a technické podpoře organizacím, které zmiňované projekty administrují.
Náklady na koncepční podporu činnosti euroregionů odhadujeme přibližně na 3 miliony korun ročně a roční provoz kontaktních center taktéž.
Konkrétní obsah bude teprve předmětem diskusí na úrovni EU. Určitě by tam mělo být zahrnuto poskytování přeshraničních veřejných služeb, oblast sociální i zdravotní péče, spolupráce v oblasti krizového řízení, pendleři, možná i studenti... Ukázalo se, že uzavření hranic kvůli epidemii covid-19 mělo i velmi negativní vliv na rodinné vazby především u smíšených rodin.