Jsme zavaleni odpadem. Na skládkách nám hnije využitelný materiál. Zamezme plýtvání, recyklujme, přejděme na oběhové hospodářství!
Dejme Česku čistou šťávu! Moderní přístup k energetice je nutný nejen pro zdravější životní prostředí, ale i pro zdravější ekonomiku.
Ačkoliv má Česko dlouhou tradici a potenciál v oboru energetiky, stále zaostává v její modernizaci. Chybí nám dlouhodobě naplňovaná koncepce s akcentem na inovace a decentralizaci.[1, 15] Proto pořád patříme mezi země, které v přepočtu na obyvatele vypouštějí nejvíce emisí.[5]
Česká energetika byla dlouho založena na těžbě a spalování uhlí. Byť byla po roce 1989 elektroenergetika značně ekologizována a začaly se rozvíjet nové, zelenější zdroje energie, pořád nedošlo k dostatečnému snížení emisí našeho energetického mixu. Ani spuštění dvou bloků elektrárny Temelín po roce 2000 nebylo svázáno s masivnějším odstavováním uhelných elektráren a útlumem těžby uhlí.[13] Chyběla vůle a motivace nejen k rychlejší dekarbonizaci, ale také ke zvyšování energetické účinnosti a úsporám, což platilo nejen pro domácnosti a veřejný sektor, ale i pro průmysl.
Dnes jsme tak v přepočtu na hlavu čtvrtí největší producenti CO2 v EU.[5, 12] S energií obecně nehospodaříme dobře, což dokládá srovnání spotřeby energie na jednu vydělanou korunu. V Evropě jsme na chvostu i za tradičně průmyslovými zeměmi, jako je Německo.[19] V přímočarém ukazateli energetické účinnosti budov jsme hluboko pod průměrem EU.[20]
To lze změnit. Současná technologie umožňuje úspory, stejně jako využití zelenějších, udržitelných zdrojů energie. Lze investovat do obnovy a zateplení staveb, přechodu na čistší druhy dopravy a výroby elektrické energie, modernizace soustav centrálního zásobování teplem a rozvoje udržitelné komunitní energetiky. Chytré sítě a digitalizovaná energetická infrastruktura umožní aktivní zapojení uživatelů do sítě, ať už v čase rozprostřenou spotřebou nebo i vlastní produkcí. Legislativa bohužel v současnosti ani neumožňuje sdílet vyrobenou energii v objektech, které mají více odběrných míst.[21]
Energetiku chceme modernizovat tak, aby z toho těžil konečný spotřebitel. Zdanění znečišťovatelů pomocí tržních nástrojů, jako jsou emisní povolenky, umožní nejen investice do šetrných moderních zdrojů energie, ale i ochranu lidí před skokovým zdražením tepla pomocí investic do centrálního zásobování teplem.
České domácnosti a firmy budou mít dostupnou a čistou energii. Chytré a robustní distribuční a přenosové soustavy a moderní zálohování energie promění ČR v „baterii Evropy“. Uhelné regiony transformují své hospodářství. Emise budou zdaněny a prostředky využity pro investice.
Pro mladé
Modernizace energetiky a její rozumné financování je v zájmu mladé generace kvůli jejím dopadům na životní prostředí i státní rozpočet.
Pro nás pro všechny
Energetická bezpečnost a šetrnost energetiky vůči životnímu prostředí je v zájmu všech občanů.
Pro živnostníky a podnikatele
Modernizace energetiky je velkou příležitosti pro český energetický sektor a nové inovativní firmy.
Pro veřejné finance
Naše investice zaručí dostupnou, šetrnou a stabilní energii. Díky tomu nebudeme muset nést náklady zničeného životního prostředí.
Velká část financování bude zajištěna čerpáním evropských fondů a dotací na transformaci energetiky a obnovy regionů, vč. regionů dotčených ukončením těžby. Dohlédneme, aby transformace byla efektivní, transparentní a spravedlivá.
Česko nemá tak dobré podmínky pro fotovoltaiku jako jižní státy EU, ani pro větrnou energii jako státy okolo Severního a Baltského moře. Přesto i v našich podmínkách lze po započtení externalit vyrábět značnou část energie z obnovitelných zdrojů za nižší ceny než z fosilních paliv. Další možností jsou v budoucnu malé modulární reaktory. Vhodnou integrací do evropské distribuční sítě navíc můžeme vyrovnávat poptávku a investicemi do akumulace energie se stát „baterií Evropy“.
Data ukazují, že elektřina z obnovitelných zdrojů již dokáže cenově konkurovat tradičním zdrojům energie. Emisní povolenky samozřejmě tlačí na vyšší cenu elektřiny z fosilních paliv. Zlevňující se solární panely cenu zelené energie ale naopak snižují. Již dnes jsou obnovitelné zdroje energie vhodným prostředkem snižování emisí oxidu uhličitého. Zahrnutím negativních dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatel do cen energie z fosilních paliv tak narovnáváme cenovou soutěž na trhu.
Jaderná energie má v energetickém mixu České republiky své pevné místo. Související technické know-how i věda a výzkum jsou v ČR na velmi vysoké úrovni. Bylo by proto neuvážené tento potenciál nevyužít při přechodu k čisté energetice. Koalice Piráti a Starostové nabízí jasnou vizi, jak jaderný potenciál v Česku využít.
Ačkoliv zastáváme názor, že jaderná energie má v energetickém mixu ČR své pevné místo, považujeme současné řešení navrhované vládou ČR za nedomyšlené. Piráti celé uplynulé volební období prezentovali jasné mantinely, v jakých by měl projekt pokračovat, aby byl skutečně realizovatelný a ekonomicky přijatelný, a jak by měl stát respektovat bezpečnostní zájmy ČR. Proto není přípustné, aby se na dostavbě podílelo Rusko nebo Čína. V projektu tedy chceme pokračovat, pouze pokud bude dávat ekonomický smysl a bude technologicky i strategicky bezpečný.
Klimatický zákon přijatý Evropským parlamentem počítá s ukončením všech fosilních dotací do roku 2025. Bude třeba přepracovat podporu ohroženým skupinám tak, aby nebyla přímo zvýhodněna fosilní paliva (například nevhodnými formami příspěvků na bydlení, na pevná paliva, na naftu pro zemědělce). Současně bude třeba vytvořit nástroje kompenzující zdražování (např. uhlíková daň může zdražit dopravu, to lze kompenzovat např. příspěvkem na dojíždění po německém vzoru). Přetvořit systém podpory musí být prioritou, aby lidé nepropadali bezpečnostním sítem spravedlivé transformace, ale aby současně byla ukončena podpora fosilních zdrojů.
Elektromobilita je jasný trend, který silně ovlivní i energetiku. S bateriemi elektromobilů počítáme také jako s výpomocí v infrastruktuře decentralizované energetiky a jako doplňkem k fotovoltaice rodinných domů. Elektromobilitu podporujeme výstavbou infrastruktury nabíjecích stanic (např. v Praze) a budeme v tom pokračovat i po volbách.