Starosta nám vždycky bude blíž než ministr. Z radnice lépe vnímá svou obec i své sousedy. Nechme samosprávám volnost, dejme slovo i občanům.
Letní dny ve městech jsou peklo. Pojďme horku čelit chytrým snižováním teploty: vodními toky, zelení, zužitkováním dešťů.
Centra měst jsou přehřátá průměrně o 2–3 stupně Celsia oproti okolí v důsledku husté zástavby, pevných povrchů, nedostatku či špatného stavu zeleně.[9] To má negativní vliv na zdraví[10] a komfort obyvatel, zejména malých dětí a seniorů.
V souvislosti s klimatickou změnou na našem území dochází k nárůstu teploty vzduchu a počtu tropických a letních dnů, úbytku sněhové pokrývky a většího výskytu extrémních projevů počasí. Česko se za posledních 60 let ohřálo o 2 stupně Celsia, v zimě a létě téměř o 3.
Dochází například k poklesu množství povrchových vod a hladiny podzemních vod.[13] Pozorujeme častější výskyt extrémních meteorologických situací a živelných pohrom, jako jsou přívalové deště a ničivé povodně.[13]
Ochrana klimatu je hrubě zanedbávána a v zájmu zachování dobrých životních podmínek pro budoucí generace na ní musíme pracovat. Nehodláme vyhazovat peníze z oken jako předchozí vlády, ale účelně je vložit do investic, které nás dovedou ke klimatické odolnosti měst.
Pokládáme za naprosto klíčové začít se věnovat ochraně klimatu systematicky a efektivně.
Extrémními projevy změn klimatu jsou významně ohroženi nejen živočichové, rostliny a celé ekosystémy, ale také obyvatelé měst a obcí.[3]
To, jak města a obce zvládají extrémní projevy změny klimatu, ovlivňuje také podoba okolní krajiny. Když je adaptována, pomáhá v přizpůsobení se na změny také městům a obcím. Naopak rozpálené betonové plochy bez zeleně, které nejsou schopny zadržet vodu, sídla o to více ohřívají. Ve velkých městech se tvoří teplotní ostrovy, kde je teplota nejen v létě o dost vyšší než na venkově.[6, 9] A právě to musíme změnit. Je třeba, aby obce tyto extrémní podmínky zvládaly. K tomu napomůžou účinná opatření v krajině jak proti horku a suchu, tak proti následkům přívalových dešťů a povodní.
Je tedy důležité investovat do modernizací, prostřednictvím kterých se podaří zlepšit klima ve městech a jiných sídlech.
Pro zachování kvality života a ochrany zdraví obyvatel je nezbytná adaptace sídel na klimatickou změnu.
Budeme žít ve městech a obcích, kde bude i v létě příjemná teplota. Stromy, keře a trávníky vytvoří dobré mikroklima. Dešťová voda se bude využívat nebo vsakovat, místo aby odtékala do kanalizace. Ani přívalové deště nezpůsobí výrazné škody.
Výhledově 10 let. V prvních dvou letech je potřeba důkladně propracovat strategii investic a začít s ozeleňováním státních institucí a konkrétními investicemi. Řadu opatření již postupně zavádíme na základě strategických dokumentů k Adaptaci na klimatickou změnu. Chceme využít podpory z EU, kde je adaptace na klimatickou změnu jedním z prioritních témat. V první etapě z Národního plánu obnovy.
Pro nás pro všechny
Zlepší se prostředí i ovzduší, ve kterém se občané denně pohybují. Využití dešťové vody pro zalévání ušetří náklady na pitnou vodu.
Pro rozvoj obcí a měst
Využití dešťové vody pro zálevání ušetří pitnou vodu i finance. Jeji dostatek umožní pěstovat zeleň zmírňující vedro a sucho. Stromy sníží efekt tepelného ostrova.[4]
Pro mladé
Zelené zóny ve městech budou ideální k odpočinku či aktivitám ve volném čase.
Pro rodiny s dětmi
Vzniknou odpočinkové zóny pro trávení času s dětmi.
Pro seniory
Senioři a malé děti nebudou ve městě v létě trpět vysokými teplotami, které jim mohou způsobit vážné, až smrtelné zdravotní problémy.[8]
Pro zaměstnance
Zlepší se pracovní prostředí. Zaměstnavatelé mohou na střechách budov vytvářet odpočinkové zóny.
Pro živnostníky a podnikatele
Úspory energií a vody povedou ke snížení nákladů na provoz. Využití dešťové vody ušetří podnikatelům poplatky za její odvod do kanalizace.
Pro lidi ve finanční tísni
Ušetří se náklady za energie a vodu a za cesty do přírody za rekreací.
Pro veřejné finance
Včasné investice do modrozelené infrastruktury se v krátkém čase vrátí na provozních nákladech.[14]
Celkově na modro-zelenou infrastrukturu vynaložíme za 10 let cca 10 miliard korun formou dotací, například z programu Dešťovka či financováním ze zdrojů EU (např. Národní plán obnovy), ze strany ČR případně půjde příspěvek na spoluúčast, nebo se realizují bezúročné půjčky. Příjemcům dotace se náklady na dofinancování dotace částečně vrátí ušetřením poplatku za odvod dešťové vody do kanalizace a snížením nákladů na zalévání pitnou vodou. Náklady na osvětu budou tvořit jednotky milionů korun. Náklady rozpočtu, zejména personální a osvětové, budou do 20 milionů korun ročně, zbytek lze hradit z fondů EU.
V první fázi proběhnou změny v podobě jednání expertních týmů na Ministerstvu životního prostředí. V jednotlivých městech pak tuto problematiku dostanou na starosti městští architekti.
Na veřejných prostranstvích musí být vyváženy a skloubeny všechny veřejné zájmy. Současná technická řešení to již umožňují.
Pokud chcete více zeleně na veřejných místech, je vhodné obrátit se na odbor životního prostředí úřadu města, nebo příslušné radní. Ve městě není úplně jednoduché zeleň sázet. Výsadbu je nutné koordinovat s umístěním sítí atd.
Opatření na záchyt dešťové vody se dají jednodušeji udělat na budovách, které mají okapy. U nově rekonstruovaných budov a v panelácích je to složitější, protože svody vody vedou vnitřkem, ale i to je realizovatelné. Využití šedé vody představuje ještě složitější rekonstrukci, ale možné to je. Pro využití šedé vody lze také udělat jednotlivá opatření, např. nádrž na vodu z vany atd.
Významným alergenem je prach. Zeleň prach zachycuje a tím snižuje alergickou reakci na něj. Zeleň vytváří příjemné mikroklima, které zlepšuje i stav sliznic a tím přispívá k lepší odolnosti vůči alergiím obecně.
O zelené prvky na veřejných prostranstvích se starají samosprávy. Pomoc občanů je samozřejmě vítána.
Ano, je to třeba, protože zeleň v okolí města zvýšené teploty ve městě nesníží. Je nutné zlepšovat mikroklima přímo ve městě. Stromy odpařují vodu a tím mikroklima ve svém okolí zlepšují, efekt však nepůsobí na vzdálenost několika kilometrů. Pod stromy je v létě teplota o 10 stupňů Celsia nižší než na nestíněném trávníku a až o 20 stupňů Celsia nižší než na rozpáleném asfaltu.[11] Stromy fungují jako klimatizační jednotky.[4] Snížení teploty ve městech omezí efekt tepelného ostrova.[4] Mikroklima měst bude příjemné.
Abychom dosáhli zvýšení kvality života ve městech a chránili zdraví jejich obyvatel, je třeba zavádět a podporovat šetrné systémy dopravy na území sídel. Města v České republice musí přestat podporovat neefektivní automobilovou dopravu a naopak by měla nabídnout možnost využití služeb šetrné MHD a zároveň se soustředit na rozvíjení bezmotorové a bezemisní dopravy – cyklistické a pěší.[15] Budeme proto klást důraz na rozvoj infrastruktury pro cyklistickou a pěší dopravu tak, aby byl pohyb pro cyklisty i chodce ve městech bezpečný a omezili jsme znečištění z automobilové dopravy. Je pro nás zásadní, aby města nabízela bezbariérové podmínky pro chodce i atraktivní infrastrukturu. I na větší vzdálenosti musí být město pro chodce prostupné, volba chůze namísto jízdy dopravním prostředkem je žádoucí nejen pro lidské zdraví, ale i pro posilování sociálních vazeb – chodit znamená znát své město a jeho obyvatele.