Praha potřebuje skutečně digitální stát. Piráti a STAN ukazují směr, kterým se vydat
11. června 2021 – Jedním ze stěžejních bodů koalice Pirátů a STAN z nedávno zveřejněného programu je ten o skutečně digitálním státu. Komunikace státu s občany je často byrokratické peklo a digitální komunikaci úřady vůbec nezvládají a lidem ji vůbec nenabízejí. Příkladem může být Portál občana, o který byl až donedávna minimální zájem. Důvodů to má mnoho, ale mezi hlavní patří omezená nabídka služeb a také absence jakékoliv propagace portálu. Podle dostupných dat se do portálu do konce roku 2019 přihlásilo pouze 0,5 procenta dospělých Čechů.
Příkladu nekoncepčního myšlení v oblasti digitalizace najdeme ve státní správě opravdu velké množství. „Ministerstvo dopravy nedávno informovalo o možnosti podat žádost o nový řidičský průkaz elektronicky a tato funkce je nově zařazena pod Portál občana. Každý si může vybrat, kde si doklad vyzvedne a nejpozději do 20 dnů dostane zprávu, kdy se pro něj může zastavit. Nelogičnost přichází v momentu, že nestačí mít eIdentitu NIA nebo bankovní identitu, ale musíte mít současně také datovou schránku, která je velmi málo užívanou službou, co se od svého vzniku příliš nerozvinula,“ vysvětluje poslanec Ondřej Profant.
Přitom máme již příklady dobré praxe v podobě Portálů Pražana, která je mladším sourozencem zmiňovaného portálu, který pro kontakt s úřadem datovou schránku nevyžaduje. V tuto chvíli portál pro Pražany nabízí služby jako žádosti o svobodný přístup k informacím, placení poplatku za komunální odpad nebo administraci parkovacího oprávnění. Již brzy by se měla objevit možnost platit poplatek za psa nebo možnost podávat žádost o městské granty.
„Portál Pražana je dobrou ukázkou, jak by se ve státní správě mělo spolupracovat. Běžně totiž dochází k tomu, že každé ministerstvo či úřad pracuje nezávisle a vyvíjí hodně podobné systémy, za které se platí dvakrát. Jsou to právě námi připravované zákony jako Digitální ústava z loňského roku, které rozvoji napomáhají. Praha vyjednala převzetí zdrojových kódů Portálu občana a ta byla použita jako základ pro Portál Pražana. Tím, že Praha nezačala programovat na zelené louce, tak ušetřila poměrně značné finanční prostředky. Nedávno schválený zákon DEPO zase umožňuje další rozvoj služeb pražského portálu, protože platná legislativa doposud u mnoha úkonů vyžadovala elektronický podpis. To se však nyní změní a bude stačit i pouhé přihlášení eIdentitou.To znamená, že Praze a dalším krajům je dáno volné pole působnosti pro digitalizaci dalších agend,“ popisuje Profant.
„Velkou výzvou bude například digitalizace v české justici, o které se mluví již 15 let. Drtivá většina justiční agendy zůstává ve formě listinného spisu, což při rozesílání dokumentů mezi jednotlivými orgány znamená výdaje 246 milionů korun ročně za poštovní služby,“ popisuje předseda poslaneckého klubu Pirátů a dvojka kandidátky Jakub Michálek.
„V následujících letech budeme muset vyřešit poddimenzovanost IT odborů ve státní správě. Srovnávací výzkum kontrolního úřadu totiž ukázal, že podíl zaměstnanců pro oblast IT je pouze 3,3 procenta. Pro srovnání světově je to průměrně 5,7 procent zaměstnanců. K tomu je třeba přičíst také fakt, že se dlouhodobě nedaří zaplatit IT odborníky, protože státní správa není schopna konkurovat platům v soukromém sektoru,“ říká k tomu lídr STAN Jan Lacina.
Piráti a Starostové budou usilovat o to, aby digitalizace byla pojata komplexně a systémově. Mělo by pokračovat také ve větší zpřístupňování otevřených dat, samozřejmě za podmínek, že budou chráněna citlivá a osobní data. Bude potřeba také změnit přístup, kdy stohy papírů cirkulují po úřadech. Místo toho, aby data obíhala ve strojově čitelné podobě.