Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
„Kauza premiéra Andreje Babiše hýbe v posledních dnech doslova světem. Andrej Babiš vypral téměř 400 milionů přes firmy v daňových rájích, aby si za to koupil nemovitosti na francouzské riviéře. V červnu 2011 v Hospodářských novinách přitom tvrdil, že žádné offshore firmy nemá. Ve Sněmovně v květnu 2015 řekl, že si nezničí jméno pro pár drobných na offshore firmách. Slyšíme lži a zase jen lži. To je korupce až do roztrhání těla. Otázkou zůstává, kde vzal premiér tyto peníze a proč uvedené schéma použil. Vyjádření o provedených auditech jsou také snadno dohledatelné lži, žádné audity neproběhly. V zájmu českých občanů proto žádáme zveřejnění daňového přiznání,” uvedl k nejnovějšímu skandálu premiéra Ivan Bartoš.
Jak podotkl, společným cílem koalice Pirátů a Starostů je zamezit korupčnímu chování a zneužívání dotací, jak je standardem u současné vlády: „Pokud budeme mít tu možnost, chceme s Piráty a Starosty hned v prvních měsících nové vlády okamžitě zahájit ozdravení státních financí a zastavit další zadlužování. Posvítíme si na dotace pro velké firmy a nastavíme pravidla tak, aby podpora šla středním a menším podnikům, kterým je určena, nikoliv oligarchům. Zajistíme skutečná opatření proti střetu zájmů a zastavíme prorůstání Agrofertu do státní správy. Stát tu musí být pro nás všechny, ne jen pro vyvolené. Je čas, aby premiér Babiš skončil a může se tak stát brzy. Prosím, přijďte k volbám!”
Člen vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Petr Gazdík následně shrnul kroky, které podnikne ve věci vyšetřování ekologické katastrofy na řece Bečvě, kde jako podezřelá figuruje společnost Deza z premiérova koncernu. „Od otravy Bečvy, v níž uhynuly tuny ryb, uplynul rok, ale stále nebyl nalezen viník. Po stovkách hodin strávených nad rozhovory a analýzami v této kauze se mi nechce věřit nešťastným náhodám. Zvlášť když vidíme, kolik nejasností se točí právě kolem pana premiér a jeho byznysu v celé této kauze. Znalecký posudek byl policií zadán už pátý den havárie. Tedy v době, kdy zatím ani nebyly řádně prošetřeny všechny podniky a nebyli vyslechnuti svědci. Vůbec se nezabývali firmou Deza, u které se po měsíci zjistilo, že v daný čas zde byla provozní událost či havárie na kaustifikační jednotce. Verze prezentovaná ČIŽP je v rozporu s verzí policie a je nutné vše objasnit pro důvěryhodnost obou orgánů a institucí i pro českou veřejnost, která si pravdu zaslouží,” uvedl Gazdík.
Zároveň místopředseda hnutí STAN upozornil, že bude usilovat o nalezení viníka i objasnění chyb při vyšetřování celé kauzy: „Podám proto trestní oznámení na podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a dalších trestných činů. Hrozí, že některá pochybení by mohla být výsledkem nátlaku souvisejícího se zločinným spolčením. Zároveň ale považuji za klíčové nalézt i samotného viníka. Nesmíme už dopustit další průtahy. Tato kauza volbami neskončí.”