Koalice Pirátů a Starostů představila pražskou kandidátku a programové priority pro hlavní město
31. května 2021 – Koalice Pirátů a Starostů v pondělí představila pražskou kandidátku do poslanecké sněmovny. Během tiskové konference bylo představeno všech 36 pražských kandidátů a naše programové priority pro Prahu. Akci na terase Evergreen bistra DOX+ moderovali lídryně pražské kandidátky Olga Richterová (Piráti) a lídr STAN Jan Lacina.
„Všichni vidíme, že bude potřeba restart ekonomiky, ale také proměna země od těch levných montoven na zemi, kde práce bude mít vyšší přidanou hodnotu. My této změně říkáme z montovny na mozkovnu. Restart bude spjat také s digitální revoluci. Stát musí fungovat za použití moderních technologií. Důležité je ale mít školství, které nás na takovou budoucnost připraví. Nejde však jen o ekonomiku, jde o celkovou soudržnost společnosti. Máme program pro každou životní situaci a pro společnost, kde každý má šanci na důstojný život,“ říká Olga Richterová.
„V programu nabízíme lidem řešení, která nejsou vždy líbivá, ale jsou podložena odbornými analýzami a skutečně fungují. Každý z téměř 70 bodů obsahuje jasný popis problému, co jsme na tom už odpracovali, konkrétní návrhy opatření, ale také benefity občanům,“ říká dvojka kandidátky Jakub Michálek.
„Velmi bych si přál, aby Praha byla ve světě vnímána jako významná metropole Evropy a evropské politiky jako za Karla IV. Aby byla městem kultury a umění jako za Rudolfa II. Aby byla městem kreativity a tolerance jako za Václava Havla, které dokáže přitáhnout hvězdy světové vědy, kultury a politiky,“ popsal Jan Lacina.
„Důsledky klimatické změny pociťujeme všichni již nyní. Je třeba se na ně adaptovat. Tady a teď. Pojďme horku čelit chytrým využitím vody a zeleně, tzv. modro – zelenou infrastrukturou. Uplatníme ji na veřejných budovách a podpoříme na soukromých stavbách. Příjemné mikroklima vytváří ve městě i zeleň. Je to naše klimatizace, proto zvýšíme ochranu stromů v ulicích,“ říká Eva Tylová desítka pražské kandidátky.
„Chceme stát, kde informace proudí jak mezi úřady, tak k lidem. Stát, který z občanů netahá pořád dokola údaje, co už jednou dostal. Stát připravený ochránit kritickou infrastrukturu a osobní informace občanů před kybernetickými útoky či jinými zneužitími. Naší vizí je digitálně kompetentní stát pro každého. Se službami přístupnými z domova či kanceláře, ale také z úřadu těm, kteří počítač běžně nepoužívají,“ popisuje čtyřka pražské kandidátky Ondřej Profant.
„Mívali jsme stát, který respektovali všude ve světě. Chceme ho zpět. Vydejme se cestou hrdé mezinárodní politiky, která umí prosadit své zájmy a zároveň budovat dlouhodobá partnerství. Praha už nyní prokazuje orientaci na evropské a světové demokracie, například skrze blízkou spolupráci s Tchaj Wanem. Pojďme tuto tendenci rozšířit i mimo pražskou bublinu a zajistit, že se zbytek demokratického světa dívá na Česko stejně, jako se dívá na Prahu,“ popisuje pětka pražské kandidátky Jan Lipavský.
„V posledních letech se v české zahraniční politice objevují některé znepokojivé tendence. Česká zahraniční politika se stala pro nejbližší partnery v evropských a euroatlantických strukturách mnohdy nečitelná. Budu usilovat o to, aby čeští vrcholní představitelé mluvili na mezinárodní úrovni jedním hlasem, aby nezaznívaly žádné falešné tóny zpochybňující zasazení české zahraniční politiky v širším kontextu EU a NATO,“ říká sedmička kandidátky Vladimír Balaš.
„Chceme pro Česko budoucnost, v níž bude mozkovnou, ne montovnou. Proto chceme dávat do vzdělávání aspoň 5 % HDP. Ty peníze musí jít především do zajištění potřeb k výuce a do růstu kvality. Vzdělávání musí budovat zároveň schopnosti studentů i jejich kladný vztah ke vzdělávání,“ říká šestka pražské kandidátky Daniel Mazur.
„V našem programu se zavazujeme k plnění klimatických cílů Pařížské dohody. Takové cíle podpoříme například efektivním využitím evropských miliard na modernizaci energetiky, dopravy a průmyslu. Spalování uhlí v energetice ukončíme nejdéle do roku 2033,“ říká dvanáctka pražské kandidátky Dana Balcarová.
„Praha je již dnes kulturním centrem světového významu. Na té světovosti ovšem musíme ještě mnohé odpracovat, a to zejména v systematičnosti péče o podmínky, ve kterých v Praze kultura působí. Jde o podmínky ekonomické i ryze infrastrukturní. Zmíním-li tedy jako jednu z našich priorit zdárné dokončení projektu Vltavské filharmonie, je třeba zdůraznit, že nový koncertní sál světových parametrů je především kulturním a kultovním symbolem a motivačním motorem širšího a vpravdě komplexního projektu celopražského významu,“ popisuje jedenáctka kandidátky Roman Bělor.
„Chceme lákat turisty, kteří budou přijíždět za kulturou, turisty, kteří zde pobudou více než jen dvě noci a kteří budou Praze přinášet více výhod než úskalí. Připravíme srozumitelnou marketingovou strategii, která bude cílit jak na zahraniční vícedenní turisty, tak i na ty domácí. Chceme pomoci k rozptýlení návštěvnosti z exponovaných míst Prahy i do ne tak exponovaných,“ popisuje devítka pražské kandidátky Ondřej Chrást.
„V Praze jsme pronajali už stovky bytů samoživitelkám a samoživitelům, rodinám a seniorům z azylových domů či ubytoven nebo třeba lidem s duševním onemocněním, kteří by jinak byli odkázáni na život v ústavu. Zajišťujeme nájemníkům asistenci v bydlení, zřizujeme kontaktní místa pro bydlení pro lidi v bytové nouzi, založili jsme městskou nájemní agenturu, sociální nadační fond a taky Pražskou developerskou společnost, aby město začalo znovu stavět obecní byty. Chceme, aby podobné aktivity dělalo co nejvíce českých obcí – právě proto je zásadní dát tomu systém a zajistit stabilní financování,“ popisuje osmička kandidátky do sněmovny Adam Zábranský.