Koalice Pirátů a STAN v metropoli zatočí s korupcí, některá opatření pro zvýšení transparentnosti už v Praze fungují
24. června 2021 - Koalice Pirátů a STAN má plán, jak systematicky bojovat s korupcí. Česká republika se dlouhodobě umisťuje na spodních místech žebříčků, jak ve vnímání korupce, tak samotného zavádění protikorupčních opatření do právního řádu. Koalice si klade za cíl zavést množství důležitých opatření jako transparentní zadávání zakázek nebo zamezení daňovým únikům a nejrůznějším podvodům.
„Podle dostupných dat jsou v Česku roční ztráty na korupci a daňových únicích 12,5 % HDP což je kolem 700 miliard korun. Naši zemi nejspíš čekají hodně náročné roky a takové plýtvání je nepřípustné. V našem programu představujeme celou řadu kroků, díky nimž chceme úniky a ztrátu peněz, které mají jít třeba do školství či zdravotnictví, razantně omezit,“ popisuje lídryně koalice Piráti a STAN Olga Richterová.
„Alarmující je podle nás třeba fakt, že nedochází vůbec k žádnému posunu protikorupční agendy, kterou nám doporučuje Greco. Z celkem 14 opatření týkajících se prevence korupce ve vztahu k členům parlamentu, soudcům a státním zástupcům, naše vláda zvládla přijmout pouze jediné z nich, a ostatní nepřijala vůbec nebo pouze částečně. To nás řadí v rámci evropských zemí na úplný konec žebříčku,“ popisuje sedmička pražské kandidátky Vladimír Balaš.
Hlavní město Praha jde v rámci protikorupčních opatření příkladem, a to mimojiné v oblasti zadávání zakázek. Již za několik dní bude metropole soutěžit zakázky nad půl milionu v otevřených výběrových řízeních. Dle zákona tato povinnost platí až od hodnoty 2 milionů korun a v případě stavebních zakázek od 6 milionů korun.
„Rozhodli jsme se ukončit stávající praxi, kdy se o menší zakázky často může ucházet jen několik předvybraných firem nebo kdy se zakázky zadávaly napřímo bez otevřené soutěže. Od prvního července se veřejných zakázek bude moci účastnit kdokoliv, kdo splní stanovené podmínky. Zároveň si kdokoliv může projít jednotlivé zájemce u každé zveřejněné poptávky. Praha zveřejňuje tyto informace formou otevřených dat,“ vysvětluje radní pro oblast transparentnosti a osmička pražské kandidátky Adam Zábranský.
Podle Zábranského je hlavní město jedinou obcí v Česku, která uživatelsky přívětivým způsobem zveřejňuje data o všech zadaných zakázkách. Praha také disponuje rozklikávacím rozpočtem až na úroveň faktur, což kromě hlavního města využívá již i 12 městských částí.
Všemi těmito kroky si Praha slibuje zvýšení tržní konkurence, která bude mít za důsledek prevenci proti korupci a podvodům. Dalším vítaným benefitem je možnost mnohem většího množství firem, které se mohou zakázek účastnit. To pomůže malým a středním podnikatelům, kteří se kvůli pandemii covidu potýkají s propadem příjmů. Město ročně utratí za malé zakázky okolojedné miliardy korun.
Více programovém bodu Razantní boj s korupcí